Parafia rzymskokatolicka

Św św. Ap. Piotra i Pawła w Policach

» Pokaż wszystko     «cofnij 1 2 3 4 5 dalej»     » Pokaz slajdów

Dzieje parafii

Pierwszy kościół, pod wezwaniem Świętego Krzyża, jest wzmiankowany w źródłach w 1299 roku i zbudowano go z drewnianych bali. Świątynia została przebudowana w XIV wieku, po pożarze. Do odbudowy użyto piaskowca oraz kamieni polnych. Pod koniec XVII wieku kościół popadł w ruinę, odbudowano go w stylu gotyckim, jednocześnie powiększając, w 1725 roku. Od strony zachodniej została dobudowana wieża. Ze starego kościoła zachowała się tylko kaplica. Wieloprzęsłowa nawa kościelna została skrócona w wieku XVIII. W 1858 roku doszło do kolejnego pożaru, po którym dobudowano nad nawą nową wieżę, a od wschodu prezbiterium. W XX wieku dobudowano do kościoła kruchtę. Kościół stanowił część klasztoru augustianów istniejącego tu do czasów wprowadzenia reformacji w księstwie pomorskim.

Obecna parafia katolicka powstała 29 czerwca 1947 roku. Należy do dekanatu Police. Odpust parafialny odbywa się 29 czerwca.

W prezbiterium kościoła zachował się obraz z 1858 r.: "Chrystus w rozmowie z Marią i Martą" (olej na płótnie).

» Pokaż wszystko     «cofnij 1 2 3 4 5 dalej»     » Pokaz slajdów