» Pokaż wszystko     «cofnij 1 2 3 4 5 6 dalej»     » Pokaz slajdów

Klasztor Augustianów w Jasienicy

Klasztor augustianów w Policach-Jasienicy (Ruiny klasztoru Augustianów w Policach-Jasienicy) – pozostałość po średniowiecznym klasztorze augustianów założonym w XIV wieku nad brzegiem rzeki Gunicy.Obok zabudowań klasztornych do dziś znajduje się kościół pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła.
Do Jasienicy zakonnicy zostali sprowadzeni w 1331 roku przez księcia pomorskiego Barnima III. Augustianie uregulowali rzekę Gunicę, założyli młyn, posiadali kilka karczm, uprawiali chmiel, hodowali, owce, świnie, a od księcia mieli zgodę na połów ryb na Zalewie Szczecińskim.Początkowo na tym miejscu znajdował się kościół, wybudowany na tak zwanym Wzgórzu Maryjnym, a dopiero potem wzniesiono klasztor w stylu gotyckim. Klasztor posiadał własne stajnie, wodociąg, szpital, bibliotekę (założoną przez proboszcza Eckharda). W 1344 roku Barnim III przekazał zakonnikom dobra ziemskie obejmujące Stare Warpno z Zatoką Warpieńską i Puszczę Wkrzańską w rejonie jeziora Karpińskiego. Zakonnicy wchodzili często w spory z książętami pomorskimi,jeden z nich,Bogusław X, rozwiązał nawet klasztor,sprowadzając augustianów z klasztoru w Mühlenbeck.
Co roku odbywa się tu Jarmark Augustiański.

» Pokaż wszystko     «cofnij 1 2 3 4 5 6 dalej»     » Pokaz slajdów